ololol Toz Boya Nedir, Nasıl Uygulanır? » STRONG3000

Toz Boya Nedir, Nasıl Uygulanır?

Toz Boya Nedir? Toz boya, 1960’larda Kuzey Amerika’da piyasaya sürülmesinden bu yana son derece popüler olan kuru bir terbiye işlemidir. Toplam endüstriyel pazarın % 15’inden fazlasını temsil eden toz boya, geniş bir ürün yelpazesinde kullanılmaktadır. Gittikçe daha fazla toz boya markaları, en yüksek düzeyde üretime, iyileştirilmiş verime ve basitleştirilmiş çevresel uygunluğa izin veren yüksek kaliteli, dayanıklı bir yüzey için toz boya üretmektedir. Teknolojik gelişmeler renkli toz boya yapımı,mükemmel performans özellikleriyle sonuçlanmıştır. Toz boya fiyatları ekonomiktir.

Toz Boya Nasıl Çalışır?

Toz boya hazırlanışı, küratörler, pigmentler, tesviye ajanları, akış değiştiricileri ve diğer katkı maddeleri ile birleştirilen polimer reçine sistemlerine dayanmaktadır. Bu içerikler eritilir, soğutulur ve kabartma ununa benzer homojen bir toz halinde öğütülür. Elektrostatik sprey biriktirme (ESD) olarak adlandırılan bir işlem, toz kaplamanın metal bir alt tabakaya uygulanmasını sağlamak için tipik olarak kullanılır. Elektrostatik boyama tekniği nedir? Bu uygulama usulü, toz parçacıklarına elektrostatik yük uygulayan ve daha sonra topraklanan kısma tutulan bir püskürtme tabancası kullanır. Toz kaplamanın uygulanmasından sonra, parçalar bir kürleme elektrostatik toz boya fırını girmekte olup, ısı ilavesiyle, kaplama uzun moleküler zincirler üretmek üzere kimyasal olarak reaksiyona girmekte, bu da yüksek çapraz bağlanma yoğunluğu ile sonuçlanmaktadır. Bu moleküler zincirler bozulmaya karşı çok dirençlidir. Bu uygulama türü, toz uygulamada en yaygın yöntemdir. 

Toz Boya Dayanıklılığı

Toz boya her gün temas kurduğunuz binlerce üründe bulunan yüksek kaliteli bir kaplamadır. Metalik toz boya, en sert ve en zorlu makinelerin yanı sıra günlük bağımlı olduğunuz ev eşyalarını da korur. Sıvı boyaların sunabileceğinden daha dayanıklı bir yüzey sağlarken, yine de çekici bir görünüm sağlar. Toz boya kaplı ürünler, darbe, nem, kimyasallar, ultraviyole ışık ve diğer aşırı hava koşulları nedeniyle azalan kaplama kalitesine daha dayanıklıdır. Bu da çizilme, ufalanma, aşınma, aşınma, solma ve diğer aşınma sorunları riskini azaltır. elektrostatik toz boya firmaları, buna oldukça dikkat eder.

Elektrostatik boya nedir?

Elektrostatik boya, toz halindeki pigmenti elektriksel olarak şarj etmek ve akışkanlaştırmak için özel ekipman kullanan bir işlemdir, daha sonra parçacıkları bir yüzeye kaplama olarak toz boya tabancası ile püskürtülür. Kullandığı toz boyaların “kuru boyama” sistemlerinden biri olarak sınıflandırılan elektrostatik toz boya makinası, uçucu organik bileşikleri, tehlikeli kirleticileri ve diğer boyama işlemlerinde sıklıkla bulunan çözücüleri ortadan kaldırır. elektrostatik toz boya hammaddeleri ile kullanılan elektrostatik yük iki şekilde etki eder:

Yüklü toz parçacıklarının, hedeflenen yüzeyde hava ve toprak içinde hareket ettikçe sıvı gibi davranmalarına neden olur. Birbirine benzemeyen iki madde çekiciliğini kolaylaştırır. Olumlu yüklü parçacıklar en yakın toprağı aradıkça, karşılıklı bir çekme onları bağlar, daha sonra boyayı püskürtülen topraklanmış yüzeye bağlar. Elektronik boya işlemiyle mümkün kılınmış olan kaplama, altındaki yüzeyi havadaki nem ve oksitleyici elementlerin neden olabileceği korozyondan korur. Yüksek kaliteli ve yeni gibi bir görünüme kavuşur.

Elektrostatik toz boya çalışma prensibi, ahşap gibi gözenekli maddeler için, yüzeyin küf, mantarı ve neme karşı koruyabilir. Ahşap, plastik veya başka bir iletken, daha negatif yüklü malzemenin hedef olduğu projelerde, uygun kaplama ve kaliteli bir yüzey elde etmek için özel hazırlık adımları gerekebilir. Elektrostatik epoksi toz boya nedir? Epoksi reçine, epoksi kürleme maddesi, pigment ve katkı maddelerinden oluşur. Korozyon önleyici kaplamalar ve elektriksel yalıtım kaplamaları için ideal bir üründür.

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir