Yaş Boya Sistemleri


Yaş Boya Sistemleri, kapsamında kullanılan boya türünün sıvı olması nedeniyle bu şekilde isimlendirilmektedir. Genel boyama sistemi kapsamında kullanılan toz boya türüne alternatiftir. Uygulama esnasında Strong3000 ile uyumlu olarak solvent bazlı ya da solventsiz şekilde kullanımı gerçekleştirilebilen tür yeni nesil boyadır. Günümüzde yaş boya uygulamaları daha pratik olması ve çok daha tasarruflu olması nedeni ile yoğun şekilde tercih ediliyor. Firmalar tarafından daha geniş yüzeylere yönelik olarak çok daha pratik şekilde uygulanabilirliğiyle tercih ediliyor. Her geçen endüstriyel üretim ve çalışma alanlarında kullanımı daha da yaygınlaşmaya başladı.

Yaş Boya Sistemleri

Yaş boya sistemleri standart endüstriyel boyama sürecini kapsamaktadır. Yani ön işlem ve temizlik sürecinin ardından yaş boyama kabinine ve daha sonrasında yaş boya fırınına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şekilde daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaş boyama alanının yaratılabilmesi mümkündür. Yaş boya uygulaması sürecine istinaden en son aşamayı oluşturan yaş fırın boya sistemi bulunuyor. Bu sistem ile yaş boyanın uygulanan yüzey üzerinde en dirençli şekilde kurutulması sağlanıyor. Bu şekilde hem görselliğinin etkileyici olması hem de ömrünün uzun olması sağlanıyor. Özel kurutma yapısıyla yaş boyanın kısa vadede ya da kolay şekilde yüzeyden ayrılmaması sağlanıyor. Bu durumda endüstriyel ürün grupları açısından gerçekten önemli bir olgunun etkin biçimde karşılanmasını sağlıyor.

Elektrostatik Yaş Boya Nedir?

Elektrostatik yaş boya nedir sorusunun yanıtı aslında basittir. Toz boyama sistemine alternatif olarak geliştirilmiş olan bir yaş boyama sistemidir. Yaş boya sistemleri tek bileşenli olduğu gibi hava ve fırın kurumalı şeklindedir. Çok hızlı şekilde yüzeyde kuruma gerçekleştirebilir olması nedeni ile uygulamalarda serilik kazandırıyor. Bu durumda genel üretim ya da uygulama kapasitesinin önemli miktarda arttırılabilmesine ve maliyetlerin düşürülebilmesine yardımcı oluyor. Bu gibi avantajları nedeniyle de günümüzde elektrostatik boya sistemleri her geçen gün daha da yaygın şekilde kullanılıyor. Endüstriyel alanlardaki çalışmalarda elektrostatik yaş boyanın kullanımı son derece yaygın şekilde gerçekleştiriliyor. Düşük maliyetli ve pratik uygulamalı olması nedeni ile elektrostatik yaş boya sistemleri günümüzde tercih edilen bir sistemdir.

Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir